progress_icon

Data założenia postępowania: 2024-04-19

Miejski Zespół Obsługi Ekonomiczno-Administracyjnej Szkół w Zawierciu

Paderewskiego 49

42-400 Zawiercie

NIP: 6491606613

Osoba kontaktowa:

Wiesław Madej

tel:

e-mail: wieslawmadej@mzoeas.zawiercie.eu

Budowa zadaszenia o stałej konstrukcji istniejącego boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 7 w Zawierciu (...) w ramach programu OLIMPIA (...)

POSTĘPOWANIE NR Z20/41823

Tryb postępowania: Podstawowy bez negocjacji

Znak sprawy: ZP 1/2024

Rodzaj zamówienia: Roboty budowlane

Progi postępowania: Biuletynowe

Przedmiot postępowania:

1. Przedmiot zamówienia obejmuje budowę zadaszenia boiska wielofunkcyjnego o konstrukcji drewnianej łukowej, przebudowę istniejącego boiska wielofunkcyjnego w ramach Programu „Olimpia” przy Szkole Podstawowej nr 7 w Zawierciu wraz z infrastrukturą techniczną, ul. Oświatowa 55, dz. nr ew. 39/11 (obręb 0012, Zawiercie), 42-400 Zawiercie.

Przedmiot zamówienia należy zrealizować zgodnie z Decyzją Starosty Zawierciańskiego nr 109/2024 z dnia 19.02.2024r. zatwierdzającą projekt zagospodarowania działki oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę oraz z załączonymi do postępowania decyzjami, pozwoleniami, zezwoleniami, postanowieniami, uzgodnieniami, warunkami, opiniami itp. oraz zgodnie z załączoną dokumentacją projektową i STWiORB oraz SWZ.

Przedmiot zamówienia obejmuje w szczególności:

a) Prace demontażowe istniejącej infrastruktury,

b) Roboty fundamentowe konstrukcyjne,

c) Podbudowy i nawierzchnie sportowe wraz z liniami i tulejami,

d) Konstrukcję strukturalną zadaszenia hali sportowej wraz z jej pokryciem,

e) Rolety boczne rozsuwane na łożyskach rolkowych – 4 przęsła,

f) Systemowa stolarka aluminiowa,

g) Instalację kanalizacji deszczowej i drenażu,

h) Instalację elektryczną i linię zasilającą

- budowa linii kablowej

- montaż instalacji wewnętrznej i oświetlenia

- uzbrojenie rozdzielnie elektrycznej

- instalacja uziemieniowa

i) Chodnik z kostki betonowej,

j) Powierzchnia biologicznie czynna,

k) Wyposażenie hali namiotowej

- scena mobilna wraz z wykładziną ochronną

- strzelnica mobilna laserowa – 4 stanowiskowa

l) Wyposażenie boisk sportowych

m) Zinwentaryzowanie powykonawcze robót wraz ze złożeniem dokumentów geodezyjnych do zasobu Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej,

n) Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie

2.Szczegółowy zakres robót określa dokumentacja projektowa, specyfikacje techniczne wykonania i odbioru robót budowlanych oraz przedmiar robót (jako element pomocniczy do kalkulacji ceny), które stanowią załączniki do specyfikacji warunków zamówienia (dalej SWZ).

3. Sporządzona oferta musi być zgodna z przedmiotem zamówienia, dokumentacją projektową oraz specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót.

4. Tam, gdzie w SWZ w tym dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót lub innych dokumentach zamówienia został wskazany znak towarowy (marka), producent, dostawca, patent, pochodzenie, źródło lub szczególny proces, który charakteryzuje produkty lub usługi dostarczone przez konkretnego Wykonawcę lub nastąpiło wskazanie norm, europejskich ocen technicznych, wspólnych specyfikacji technicznych lub innych odniesień, o których mowa w art. 101 ust. 1 pkt 2 lub ust. 3 ustawy, pzp Zamawiający zgodnie z art. 99 ust. 5 ustawy Pzp dopuszcza złożenie oferty równoważnej lub zgodnie z art. 101 ust. 4 ustawy Pzp zaoferowanie rozwiązań „równoważnych” w stosunku do wskazanych w dokumentacji pod warunkiem, że zapewnią uzyskanie parametrów technicznych nie gorszych od założonych w dokumentacji oraz będą zgodne pod względem:

a) gabarytów i konstrukcji (wielkość, rodzaj, właściwości fizyczne, liczba elementów składowych),

b) charakteru użytkowego (tożsamość funkcji),

c) charakterystyki materiałowej (rodzaj i jakość materiałów),

d) parametrów technicznych (wytrzymałość, trwałość, dane techniczne, konstrukcja),

e) parametrów bezpieczeństwa użytkowania,

f) standardów emisyjnych,

oraz pod warunkiem udowodnienia przez wykonawcę zgodnie z art. 101 ust. 5 lub 6 ustawy Pzp.

5. W przypadkuzastosowania materiałów, urządzeń, wyrobów lub rozwiązańrównoważnych w rozumieniu art. 99 ust. 5 lub art. 101 ust. 4 ustawy Pzp, Wykonawca zobowiązany jest do ich wskazania w ofercie oraz do złożenia wraz z ofertą kart technicznych lub innych dokumentów potwierdzających, że oferowana oferta/rozwiązania równoważne spełniają wymagania Zamawiającego opisane w przedmiocie zamówienia.Jeżeli Wykonawca nie złoży ww. dokumentów lub złożone dokumenty będą niekompletne (nie potwierdzając w ten sposób równoważności oferty w zakresie opisanym w opisie przedmiotu zamówienia, Zamawiający nie będzie wzywał do ich złożenia/uzupełnienia).

6. W przypadku wymagania w dokumentacji projektowej i STWiORB etykiet lub certyfikatów, Zamawiający akceptuje wszystkie etykiety potwierdzające, że dane roboty budowlane, dostawy lub usługi spełniają równoważne wymagania określonej przez zamawiającego etykiety oraz certyfikaty wydane przez równoważne jednostki oceniające zgodność.

7. Wykonawca na każde żądanie Zamawiającego zobowiązany jest do okazania w stosunku do wskazanych materiałów znaków bezpieczeństwa, deklaracji zgodności lub aprobaty technicznej lub certyfikatu zgodności z Polską Normą przenoszącą normy europejskie lub normą państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego przenoszącą tę normę lub Polską Normą w przypadku braku Polskiej Normy przenoszącej europejskie.

8. Ilekroć w specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót, dokumentacji projektowej mowa jest o polskich normach, należy przez to rozumieć polskie normy przenoszące normy europejskie lub normy innych państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub inne normy lub dokumenty, o których mowa w art. 101 ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp.

9. Materiały i urządzenia użyte do wykonania umowy powinny odpowiadać, co do jakości wymogom wyrobów dopuszczonych do obrotu i stosowania w budownictwie określonych w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2023r., poz. nr 682), ustawie z dnia 16 kwietnia 2004r. o wyrobach budowlanych (t.jDz. U. z 2021r., poz. nr 1213) oraz wymogom specyfikacji technicznych, wykonania i odbioru robót i SWZ.

10. Wykonawca przed wbudowaniem materiałów przedłoży ich wzory, karty techniczne, aprobaty lub certyfikaty do akceptacji inspektorowi nadzoru potwierdzającej zgodność parametrów technicznych z dokumentacją projektową.

11. Wybrany Wykonawca w terminie do 7 dni od daty zawarcia umowy zobowiązany jest do przedłożenia Zamawiającemu opracowanego i uzgodnionego z Zamawiającym Harmonogramu rzeczowo-finansowy.

12. Wykonawca, którego oferta zostanie wybrana jako najkorzystniejsza przedstawi przed zawarciem umowy kosztorys ofertowy szczegółowy na całość zadania z wyszczególnieniem wskaźników cenotwórczych tj. stawki robocizny, kosztów pośrednich i zysku wraz z zestawieniem RMS.

13. Obowiązującą formą wynagrodzenia jest cena ryczałtowo-kosztorysowazawierająca wszelkie koszty związane z realizacją zadania (poza robotami ujawnionymi w trakcie ich wykonywania, nieobjętymi zamówieniem podstawowym lub robotami zamiennymi), a w szczególności związane z robotami przygotowawczymi koszty urządzenia
i utrzymania placu budowy, uporządkowania terenu po wykonaniu robót oraz wszelkie inne – potrzebne dla prawidłowego i zgodnego z prawem wykonania przedmiotu zamówienia. Ponadto Wykonawca w cenie wykonania robót winien uwzględnić wszystkie koszty wynikające z opisu przedmiotu zamówienia, z projektu budowlano - wykonawczego i specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych załączonych do SWZ.

14. Rozliczenie Wykonawcy za wykonanie przedmiotu zamówienia nastąpi zgodnie z projektowanymi postanowieniami umowy.

15. Wykonawca jest obowiązany udzielić gwarancji na przedmiot zamówienia na nie mniej niż 60 miesięcy licząc od daty odbioru końcowego.Maksymalny okres gwarancji jaki może być zaoferowany przez Wykonawcę – 72 miesiące.

16. Okres rękojmi na jest równy okresowi gwarancji.

17. Wykonawca będzie zobowiązany do utrzymania ładu i porządku na terenie prowadzonych robót w ramach przedmiotu umowy, a po zakończeniu każdego etapu prac do niezwłocznego uporządkowania miejsca ich wykonywania wraz z terenem przyległym do stanu pierwotnego, usunięcia wszelkich urządzeń tymczasowego zaplecza i pozostawienia miejsca prowadzonych prac w stanie nadającym się do użytkowania.

18. W przypadku stwierdzonego nieporządku na terenie budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego lub koordynator umowy ma prawo polecić Wykonawcy natychmiastowe doprowadzenie terenu budowy do należytego porządku. W przypadku niedostosowania się do tych zaleceń, po uprzednim bezskutecznym wezwaniu z terminem do 7 dni roboczych skierowanym do Wykonawcy, Zamawiający ma prawo zlecić uporządkowanie podmiotowi zewnętrznemu, a kosztami tych prac obciążyć Wykonawcę (wykonanie zastępcze).

19. Wykonawca jest zobowiązany do należytego zabezpieczenia i oznakowania terenu budowy oraz zapewnienia w miejscu wykonywania robót właściwych warunków bezpieczeństwa dla ludzi i środowiska oraz do prowadzenia prac zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa, w szczególności przepisami BHP oraz przepisami przeciwpożarowymi.

20. Wykonawca robót dostarczy, zainstaluje i będzie obsługiwał na własny koszt wszystkie tymczasowe urządzenia zabezpieczające, zapewniając bezpieczeństwo interesantów i pracowników Zamawiającego, pojazdów i pieszych na terenie przyległym do prowadzonych robót.

21. Wykonawca do prowadzonych robót we własnym zakresie zapewni zasilanie w energię elektryczną oraz inne media, łącznie z wykonaniem ich przyłączeń i wyłączeń oraz pokryje koszty zużycia tych mediów.

22. W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia w trakcie realizacji urządzeń lub istniejących sieci, obiektów pasa drogowego, obiektów innych, Wykonawca będzie zobowiązany do ich naprawienia i doprowadzenia do stanu pierwotnego na własny koszt.

23. Przez cały okres realizacji inwestycji na terenie budowy wymagana będzie stała obecność osób uprawnionych do nadzorowania robót budowlanych. W przypadku usprawiedliwionej nieobecności kierownika budowy, nadzór sprawuje średni nadzór techniczny (osoby te zostaną wskazane przez Wykonawcę w momencie rozpoczęcia robót budowlanych w formie pisemnej). Obecność kierownika budowy w przypadku zwołania rady budowy (rady technicznej) jest obowiązkowa.

24. Wskazane w czasie realizacji zadania materiały z rozbiórki stanowią własność Zamawiającego i Wykonawca będzie zobowiązany do transportu tych materiałów we wskazane miejsce do 10 km.

25. Obowiązek zatrudnienia na podstawie umowy o pracę:

Celem wykonania obowiązków określonych w art. 95 ustawy Pzp Zamawiający wymaga, aby w ramach realizacji umowy czynności bezpośrednio związane z przedmiotem umowy wchodzące w tzw. koszty bezpośrednie wynikające z załączonego do SWZ przedmiaru robót, były wykonywane przez osoby zatrudnione na umowę o pracę w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r. poz. 1465) niezależnie od tego, czy prace te będzie wykonywał Wykonawca, podwykonawca lub dalszy podwykonawca (tzw. pracownicy fizyczni). Wymóg ten nie dotyczy osób: kierujących budową, wykonujących usługi transportowe, dostawców materiałów budowlanych, sprzętu, urządzeń, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, urzędujących członków organów zarządzających lub nadzorczych Wykonawcy, wspólników spółki jawnej lub partnerskiej w zakresie, w jakim będą wykonywać osobiście roboty na rzecz Zamawiającego bądź Wykonawcy.

Wymagania dotyczące sposobu dokumentowania zatrudnienia osób na umowę o pracę, uprawnienia kontrolne Zamawiającego oraz sankcje z tytułu braku zatrudniania osób na umowę o pracę zostały szczegółowo określone w projektowanych postanowieniach umowy stanowiącymi załącznik nr 4 do SWZ.

26. Opis zapewnienia niezbędnych warunków do korzystania z obiektów użyteczności publicznej i mieszkaniowego budownictwa wielorodzinnego przez osoby niepełnosprawne:

Dojście do obiektu bezpośrednio z poziomu terenu. Dojazd do obiektu zapewniony w tym wydzielone miejsce postojowe odpowiednio oznakowane poziomo i pionowo zgodnie z przepisami. Teren zewnętrzny ma dostosowane nawierzchnie utwardzone do potrzeb osób niepełnosprawnych.

27. Nazwa/y i kod/y Wspólnego Słownika Zamówień (CPV):

45000000-7 Roboty budowlane

45100000-8 Przygotowanie terenu pod budowę

45110000-1 Roboty w zakresie burzenia i rozbiórki obiektów budowlanych; roboty ziemne 

45111000-8 Roboty w zakresie burzenia, roboty ziemne

45111200-0 Roboty w zakresie przygotowania terenu pod budowę i roboty ziemne

45111300-1 Roboty rozbiórkowe

45112000-5 Roboty w zakresie usuwania gleby

45112200-7 Usuwanie powłoki gleby

45112210-0 Usuwanie wierzchniej warstwy gleby

45200000-9 Roboty budowlane w zakresie wznoszenia kompletnych obiektów budowlanych lub ich części oraz roboty w zakresie inżynierii lądowej i wodnej

45220000-5 Roboty inżynieryjne i budowlane

45223000-6 Roboty budowlane w zakresie konstrukcji

45223200-8 Roboty konstrukcyjne

45223220-4 Roboty zadaszeniowe

45223500-1 Konstrukcje z betonu zbrojonego

45230000-8 Roboty budowlane w zakresie budowy rurociągów, linii komunikacyjnych i elektroenergetycznych, autostrad, dróg, lotnisk i kolei; wyrównywanie terenu

45400000-1 Roboty wykończeniowe w zakresie obiektów budowlanych





Załączniki:

Odznacz wszystko w sekcjach
Zaznacz wszystko w sekcjach
Pobierz



PLN


Uwaga:

1. Wykorzystujemy platformę zakupową Logintrade jako narzędzie do kontaktów z wykonawcami.

2. Rejestracja w bazie wykonawców, przeglądanie ogłoszeń oraz składanie ofert handlowych jest bezpłatne.

3. Jeśli nie posiadasz konta na platformie zakupowej Logintrade Zarejestruj się w bazie wykonawców w celu otrzymania loginu i hasła do swojego konta. Jedno konto wykonawcy umożliwia otrzymywanie ogłoszeń od wielu Zamawiających.

4. Regulamin Platformy zakupowej jest dostępny w panelu rejestracyjnym.



Ogłoszenie nieaktualne

Czas na składanie ofert upłynął...